10.01.2022

Kolejne podwyżki dla kierowców! Przejazd na A2 od dziś droższy!

Ostatnie miesiące przynoszą same trudne wiadomości dla kierowców. W pierwszej kolejności zmiana przepisów, następnie obowiązek e-TOLL od 1 grudnia, a wreszcie nowy taryfikator mandatów od 1 stycznia 2022 roku. Okazuje się, że to jednak nie koniec zmian. Właśnie od dziś zmotoryzowanych czekają podwyżki cen przejazdów przez odcinek A2. O jakich kwotach mowa?

 

Zapłacimy więcej za przejazd przez A2

Autostrada A2 należy do najdroższych w Polsce. Ostatnie zmiany w cenniku przejazdów miały miejsce w lutym 2021 roku. Dziś – 10 stycznia 2022 roku, kwoty znów poszły w górę. Za przejazd płatnym odcinkiem od Nowego Tomyśla do Konina, o długości 150 km, zapłacimy:

  • 25 zł – motocykle i pojazdy osobowe o dwóch osiach (kategoria 1)
  • 37 zł – pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna ma koła bliźniacze, motocykle oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami (kategoria 2)
  • 57 zł – pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna ma koła bliźniacze z przyczepami (kategoria 3)
  • 87 zł – pojazdy samochodowe o większej liczbie osi niż trzy oraz pojazdy samochodowe z trzema osiami z przyczepami (kategoria 4)
  • 250 zł – pojazdy ponadnormatywne (kategoria 5)

Ceny wzrosły kolejno o 2 zł w kategorii 1, o 3 zł w 2, o 5 zł w 3, o 7 zł w 4 i o 20 zł w 5.

Wszystkie stawki zawierają 23% podatku VAT, ze względu na objęcie opłat koncesyjnych autostrad w Polsce, podatkiem od towarów i usług.

Za przejazd Autostradą Wielkopolską na odcinku od Świecka do Nowego Tomyśla nie zapłacicie więcej. Wciąż obowiązuje stawka 18 zł dla kategorii 1.

Skąd zmiany w cenach przejazdów?

Rosną koszty utrzymania, obsługi kredytów oraz planu inwestycyjnego. Dodatkowo przyczynia się do wzrostu cen za przejazdy, wysoka inflacja.

Już w grudniu 2021 roku osiągnęła poziom 8,6% wg danych GUS, co daje najwyższy wynik od ostatnich 20 lat.

Autostrada Wielkopolska

To najdłuższy i najstarszy odcinek autostrady A2. Nie da się ukryć, że jest najbardziej eksploatowaną autostradą w Polsce, na której w dużej mierze poruszają się pojazdy ciężarowe. Średni ruch dobowy pojazdów na odcinku od Nowego Tomyśla do Konina wynosi aż 30 tysięcy!

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiady
15.10.2021

Dołączyliśmy do Patronite!

Yanosik to projekt, który od samego początku opiera się na współdziałaniu społeczności – wspieramy siebie wzajemnie w trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. I od 2009 roku nie wyobrażamy sobie, byśmy mieli przestać! Teraz możesz zostać naszym patronem i wesprzeć nas jeszcze mocniej w rozwijaniu Yanosika. Dowiedz się więcej!
30.04.2021

Uwaga, tu łatwo o mandat! Najczęściej kontrolowane drogi w Polsce 2021. Raport Yanosika

Przed nami majówka. Wiąże się to z wieloma wyjazdami, odwiedzinami u bliskich, a co za tym idzie wzmożonym ruchem na drogach. Gdzie najczęściej można spotkać patrole drogówki? W jakich województwach policjanci są najbardziej aktywni podczas weekendów? Analitycy systemu Yanosik postanowili przyjrzeć się danym z 2021 roku i odpowiedzieć na te pytania.
22.11.2021

Już 1 grudnia szlabany znikną z autostrad. System e-TOLL będzie obowiązkowy również dla kierowców osobówek

System e-TOLL obowiązuje już od 1 października tego roku kierowców pojazdów ciężarowych. Pierwsze doświadczenia praktyczne wskazały już mnóstwo problemów związanych z przejściem z viaTOLL na e-TOLL. Między innymi urządzenia ZSL i OBU nie mogły się zgrać z wymogami Ministerstwa Finansów. Od 1 grudnia tego roku zmiany będą również dotyczyć kierowców osobówek. Autostrady A2 i A4 będą funkcjonować bez szlabanów, ale zanim do tego dojdzie, lepiej się dobrze przygotujcie.