24.12.2021

Bezpieczny wyjazd na Święta? Sprawdź nasze porady!

Już za chwilę zaczniemy rozjeżdżać się na Święta w różne części naszego kraju. To bardzo trudny czas dla wszystkich kierowców, którzy muszą sprostać wyzwaniom na drogach, takim jak szybko zapadający zmrok, śnieżyca, korki i zmęczone dzieci. Jak sprawić, by świąteczne podróżowanie było przyjemniejsze? Podpowiadamy!

 

Podróżowanie w Święta bywa bardzo męczące dla wielu kierowców. Dwie Wigilie w ciągu jednego dnia? Przejazd z jednego końca Polski na drugi w ciągu dwóch dni świątecznych? Takich scenariuszy jest wiele i doskonale wiecie o tym, że pisze je samo życie. 

W 2020 roku w okresie okołoświątecznym policja odnotowała najwięcej wypadków drogowych 22 grudnia – było ich aż 100, w tym 107 osób zostało rannych, a 5 zginęło na miejscu. Dlatego przypominamy, że zachowanie szczególnej ostrożności w trakcie świątecznych podróży, jest bardzo istotne.

Jak sprawić, by podróż autem na Święta była przyjemna, bezstresowa i bezpieczna?

1.  Unikajcie tłumów – to jeden z największych czynników stresogennych, może doprowadzić do irytacji, poczucia zagrożenia, a tym samym do agresywnych i nieoczekiwanych zachowań na drodze. Zakupy świąteczne na ostatnią chwilę? To bardzo zły pomysł.

2.   Zaplanujcie podróż, aby uniknąć wzmożone ruchu na drogach, pośpiechu oraz stresu. Nie próbujcie nadrabiać strat czasowych nadmierną prędkością! Lepiej jechać wolniej i dojechać bezpiecznie!

3.   Przygotujcie auto na trasę – zadbajcie o jego stan techniczny, sprawdźcie ciśnienie w ogumieniu, dostosujcie je do bagażu oraz skontrolujcie stan zużycia bieżnika, poziom płynów eksploatacyjnych, zwłaszcza zimowego płynu do spryskiwaczy. Jeśli nie macie jeszcze wymienionych opon na zimowe, to najwyższa pora!

4.   Pamiętajcie o prawidłowym ustawieniu lusterek oraz lamp – sprawdźcie czy wszystkie światła działają poprawnie, miejcie przy sobie żarówki na zapas w razie potrzeby wymiany.

5.  Zabezpieczcie bagaż i luźne przedmioty na czas podróży. Nawet torba z prezentami może być niebezpieczna dla pasażerów przy wysokiej prędkości!

6.   Jadąc po zmroku zachowajcie szczególną ostrożność – wykonujcie manewry z większą uwagą, zwłaszcza jeśli chodzi o wyprzedzanie!

7.  Dostosujcie prędkość do aktualnych warunków na drodze. Pogoda zimą bywa bardzo zmienna, w niektórych miejscach może świecić słońce, a w innych być ślisko na drodze.

8.   Jeśli to Ty jesteś kierowcą, wypocznij przed trasą i zaplanuj sobie przerwy w jej trakcie – nawet jeśli nie odczuwasz zmęczenia są one potrzebne.

9.   Nie spożywaj energetyków oraz słodyczy, lepiej zabierz ze sobą wodę i gorzką czekoladę – to lepsze źródło energii dla twojego organizmu.

10. Nie pozwól by coś Cię rozpraszało w trakcie jazdy. Włącz ulubioną muzykę i skup się na drodze.

Zabierz ze sobą Yanosika – razem będzie nam raźniej, a Ty będziesz zawsze dobrze poinformowany o stanie Twojej trasy! 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiady
01.08.2022

Jedziesz autostradą na urlop? Nie zapomnij o formalnościach!

W wakacje bardzo często podróżujecie autostradami i drogami szybkiego ruchu. O ile te drugie nie wymagają od Was szczególnego przygotowania, to w przypadku autostrad musicie pamiętać o formalnościach. Inaczej czeka Was kara, która będzie niemało kosztować.
29.06.2021

Ciepły letni deszcz, który... paraliżuje całe miasto. Yanosik sprawdza, co się dzieje na drogach w trakcie burzy!

Na początek lata czekają wszyscy. Słońce, coraz dłuższe wieczory, grill i jak najwięcej chwil spędzonych na zewnątrz. Jednak czerwiec potrafi również niemile zaskoczyć kilkugodzinną ulewą i burzą. W tym roku powitanie lata było bardzo trudne dla wielu kierowców. Yanosik sprawdził, jak wyglądała sytuacja na drogach w trakcie burzy. Pierwsze dni lata w tym roku wprowadziły prawdziwy zamęt na drogach największych miast. Ulewy, grad i burze z piorunami sparaliżowały ruch i utrudniły powroty do domów większości mieszkańców. Yanosik sprawdza, co się działo w najważniejszych miastach w Polsce!
15.10.2021

Dołączyliśmy do Patronite!

Yanosik to projekt, który od samego początku opiera się na współdziałaniu społeczności – wspieramy siebie wzajemnie w trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. I od 2009 roku nie wyobrażamy sobie, byśmy mieli przestać! Teraz możesz zostać naszym patronem i wesprzeć nas jeszcze mocniej w rozwijaniu Yanosika. Dowiedz się więcej!